Kupno versus wynajem mieszkania

Opublikowane przez marta w dniu

Według Eurostatu w 2019 roku 84,2% Polaków było w posiadaniu własnego mieszkania. Kraje Europy Środkowo-Wschodniej wyraźnie wyróżniają się w Unii Europejskiej podejściem do własności. Czy Polacy doceniają wynajem mieszkania czyli mieć czy być? O to jest pytanie.

Wynajem mieszkania w Warszawie już na poziomie europejskim

Według Money.pl okazuje się, że ceny najmu w Berlinie są porównywalne z Warszawą natomiast zarobki są wyższe niż w Polsce. Poza tym państwo dba o najemcę zabezpieczając prawnie jego interesy.  Dzięki wynajmowi mieszkania nasi zachodni sąsiedzi łatwiej podejmują pracę związaną z przeprowadzką do innego regionu. Cytowany przez Bussines Insider Polska dr Leszek Mellibruda profesor Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu, zwraca uwagę że „dla Nomadów XXI wieku spokój nie jest najważniejszy. Indywidualizm, poczucie odrębności oraz wygoda często nie mają wielkiego związku z posiadaniem własnego domu”.

Strach Polaków przed wynajmem mieszkania

Wnioskując z dyskusji na Facebooku pod artykułem z BI, można zakładać, że od podejścia Europy Zachodniej w kwestii najmu mieszkania dzielą nas lata świetlne.

Pod koniec dnia zagadnienie kupno vs najem sprowadza się do przeprowadzenia porządnej kalkulacji w Excelu, bez niepotrzebnych emocji, które zazwyczaj towarzyszą nam w takich momentach i podjęcia decyzji zgodnej z własnym modelem życia.

Kategorie: Budżet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *