Pandemiczny najem mieszkań w Warszawie

Opublikowane przez marta w dniu

Najem mieszkań w czasie pandemii.

COVID-19 zmienił rynek mieszkań na wynajem w Warszawie. Druga połowa roku wyraźnie należy do najemców, a nie jak dotychczas do wynajmujących. Jeszcze przed wakacjami uczelnie wyższe zapowiedziały nauczanie online, co spowodowało zwiększenie ilości mieszkań na rynku. Studentom nie opłaca się najem długoterminowy, wolą najem krótkoterminowy na czas obowiązkowych zajęć praktycznych czy egzaminów.

Zmniejszony przepływ osób w stolicy.

Wzrost ilości mieszkań do najmu związany jest również ze zmniejszoną obecnością obcokrajowców w Warszawie spowodowaną sytuacją epidemiczną. Dotyczy to zarówno najmu krótkoterminowego dla biznesu jak i długoterminowego dla pracowników zza wschodniej granicy. Przed nami okres świąteczny, który jeszcze bardziej przystopuje zapotrzebowania na najem. Zagraniczni goście będą chcieli wrócić do swoich domów lub pracować zdalnie.

Mieć czy być?

Rynek wymógł na właścicielach przemyślenie ceny wynajmu mieszkania. Z moich obserwacji ceny w stosunku do poprzedniego roku spadły średnio o około 10%. Oczywiście zależy to od lokalizacji, wielkości i jakości mieszkania. Jest to jednak gorzka pigułka do przełknięcia zwłaszcza biorąc pod uwagę kilkukrotne podwyżki czynszu, które miały miejsce w tym roku oraz zapowiedzi podniesienia kosztów ciepła przez stołecznego dostawcę Veolia. Kalkulacja wydaje się prosta – lekka obniżka ceny lub przestój w najmie. Szykuje się małe trzęsienie ziemi w najemi mieszkań. Co ciekawe nie idzie to na razie w parze z ceną zakupu nieruchomości. Tutaj ceny trzymają się mocno.

Kategorie: Budżet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *