Jak rosną ceny mieszkań w Warszawie?

Opublikowane przez marta w dniu

Stołeczny geoportal opublikował mapy średnich cen transakcyjnych lokali mieszkalnych za rok 2018. Jak łatwo zaobserwować ceny mieszkań rynku pierwotnego w segmencie najdroższym, oznaczonym kolorem brunatnym (od 15 000 PLN/m2) powoli wychodzą poza Śródmieście, kierując się w stronę Woli , ale też na prawobrzeżną Pragę. Natomiast tańszych mieszkań znacznie w stolicy ubywa. Dla porównania prezentuję mapę poglądową z 2017 oraz 2015 roku. To były czasy…

Coraz częściej padają pytania nie o to, czy widoczny jest efekt bańki, tylko kiedy pęknie. Expander radzi zachować ostrożność i śledzić liczbę udzielanych kredytów hipotecznych, które odzwierciedlają trendy rynku. Liczba przyznawanych obecnie kredytów jest wysoka, jednak banki podwyższają marżę kredytobiorcom z niskim wkładem własnym (10-20%). Spadek liczby kredytów będzie oznaczał odwrócenie się obecnie panującego trendu.

Ta sytuacja odbija się znacząco na rynku wynajmu nieruchomości. Opierając się na danych z raportu Expander i Rentier.io za III kwartał 2019, najem mieszkania o powierzchni 50 m2 w Warszawie kosztuje już 2 864 zł. Warszawa znalazła się tym samym na podobnym pułapie cenowym co Berlin, Kolonia czy Dusseldorf.

2018

2017

2015

 

Kategorie: Inwestycje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *