5 zasad dobrania odpowiedniego najemcy

Opublikowane przez marta w dniu

Każdemu właścicielowi mieszkania zależy na tym, aby jego lokal był wynajmowany w sposób bezproblemowy i bezpieczny.  Najemcy dbali o mieszkanie jak o swoje własne, płacąc przy tym na czas. Oczywiście tacy najemcy się zdarzają, ale warto wypracować pewne standardy.

Uczciwe ogłoszenie

Ogłoszenie powinno być oparte na faktach i jak najbardziej opisowe. Wykluczy to osoby, które i tak zrezygnują po przyjściu do mieszkania. Powodem może być mieszkanie na  3 piętrze bez windy, czy rzeczywistość mocno odbiegająca od zdjęć.

Wybór odpowiedniego mieszkańca

Dobry najemca to skarb. Dba o mieszkanie, na bieżąco naprawia zużywające się elementy, informuje o większych usterkach, nie czekając na powiększenie się szkody. Dobrze żyje z sąsiadami i jest zaradny życiowo. Należy wykluczyć osoby, które od pierwszego spotkania nie są szczere, a ich historie nie są spójne i mają coś do ukrycia, chcą obniżenia kaucji lub płatności na raty.

Umowa

Umowa powinna być optymalna, oparta na prawie lokatorskim. Należy w niej zawrzeć wszystkie postanowienia np. w jaki sposób rozwiązywać naprawę sprzętu RTV/AGD, czy na jakich zasadach odbywa się wymiana zamków w lokalu. Należy bardzo dokładnie spisać protokół zdawczo – odbiorczy i dołączyć zdjęcia mieszkania.

Zasada ograniczonego zaufania

Przed podpisaniem umowy, dobrze jest poprosić o numer telefonu do poprzedniego wlasciciela.  Zapytać o regularne płatności i dotychczasową współpracę. Przed wynajmem lokalu warto poinformować sąsiadów o nowym najemcy i zostawić numer telefonu do siebie w razie kłopotów. W tracie najmu od czasu do czasu warto zainteresować się stanem mieszkania. Naocznie skontrolować jego stan przy niezobowiązującej rozmowie z najemcą.

Komunikacja

Otwarta komunikacja z wyszczególnieniem swoich oczekiwań i zasad współpracy nie jest nietaktem. Warto rozmawiać o tym, na co najemca powinien zwrócić uwagę podczas najmu. Należy ustalić reguły komunikacji tak, aby obydwie strony czuły się pewnie i komfortowo.

 

Różni ludzie z różnych powodów wynajmują mieszkania. Nie ma jednego szablonu idealnego najemcy. W dużej mierze zależy to od charakterystyki mieszkania i jego właściciela.

Kategorie: Umowa

1 Komentarz

Hostingwarsaw · 16 kwietnia, 2020 o 6:58 pm

Fenomenalnie napisany w punkt artykuł zupełnie się z nim zgadzam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *