Najem czy depozyt bankowy?

Opublikowane przez marta w dniu

Opłacalność najmu

Rentowność wynajmu mieszkania jest w dalszym ciągu wyższa niż depozytów bankowych. Jednakże spodziewając się zwrotu 6% w skali roku z inwestycji można się przeliczyć. Według Indeksu Cen Transakcyjnych Home Brokera i Open Finance oraz danych zebranych z portalu Domiporta.pl w Warszawie w lutym 2019 rentowność najmu netto wyniosła 5,46 %. W porównaniu z lipcem 2018 to spadek o 0,17 %.

Czy bańka mieszkaniowa pęka?

Wpływ na to mają ceny mieszkań kupowanych pod inwestycje i związana z tym powiększająca się konkurencja. Na horyzoncie majaczy przesycenie rynku mieszkaniami na najem i co za tym idzie obniżenie cen z wynajmu. Z doświadczenia widzę, że na rynku warszawskim ceny najmu ustabilizowały się, a nawet lekko obniżyły w porównaniu z podobnym okresem w zeszłym roku. Wzrost kwot najmu tak widoczny przez ostatnie lata wyraźnie wyhamowuje.

Jak wygląda sytuacja w innych miastach?

Ale czy sytuacja dotyczy tylko Warszawy? Home Broker i OpenFinance opubliowały też dane z których wynika, że w lutym 2019. Najlepszą rentowność uzyskiwały lokale położne w Gdańsku – 5,81%, a najniższą opłacalność odnotowano w Poznaniu – 4,40%.

To może najem krótkoterminowy?

Ogólna tendencja spadkowa rentowności najmu na pewno ostudzi zapał inwestorów. Na rynku najmu krótkoterminowego również nie jest tak różowo. Tutaj zagrożeniem są rozpychające się na rynku aparthotele i condominia. W Warszawie powstają one jak grzyby po deszczu tworząc alternatywę dla najmu krótkoterminowego.

Kategorie: Inwestycje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *