Podatki w marcu, czyli co z tą opłatą za użytkowanie wieczyste?

Opublikowane przez marta w dniu

Poza czerpaniem korzyści z wynajmu, właściciel nieruchomości ma pewne zobowiązania podatkowe. Po złożeniu PIT -28 i rozliczeniu się z fiskusem w styczniu, w marcu czeka go kolejna tura z urzędami.

Podatek od nieruchomości

Podatek od nieruchomości w Polsce jest podatkiem lokalnym, pobieranym przez samorządy gminne. Jest regulowany Ustawą o podatkach i opłatach lokalnych z 12 stycznia 1991 r. Opłatę uiszcza się w 4 terminach i w 4 ratach: do 15 marca, do 15 maja, do 15 września i do 15 listopada. Jeśli podatek za dany rok jest mniejszy niż 100 zł, należy zapłacić całość w terminie płatności pierwszej raty. W związku z opłatą tego podatku, co roku, na przełomie lutego i marca, urząd gminy przesyła list z informacją o wysokości podatku.

Opłata za użytkowanie wieczyste

Kolejna opłata, o której jest ostatnio głośno, to opłata za użytkowanie wieczyste. Od pierwszego stycznia 2019 dotychczasowi użytkownicy wieczyści gruntów miejskich staną się ich właścicielami. 

Stołeczni radni podjęli uchwałę o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność z 98% bonifikatą liczoną od opłaty jednorazowej. Mieszkańcy w ciągu 12 miesięcy otrzymają z urzędu dzielnicy zaświadczenia o wysokości opłaty przekształceniowej. 
Zaświadczenia nie będą mogły zostać wydane w przypadku tzw. nieruchomości mieszanych, zabudowanych budynkiem mieszkalnym i np. pawilonem handlowym (konieczność podziału), gdy właścicielem lokalu użytkowego np. w parterze budynku mieszkalnego jest cudzoziemiec (uzyskanie zgody od MSWiA na nabycie nieruchomości) i w przypadku toczącego się postępowania o przekształcenie w trybie ustawy z 2005 r. 

Płacić w całości czy w ratach?

Oprócz powyższych wyjątków, po otrzymaniu zaświadczenia są dwie opcje na spłatę przekształceniową: opłata jednorazowa z bonifikatą 98% lub 20 opłat rocznych. W przypadku chęci wniesienia opłaty jednorazowej należy zgłosić ten fakt do urzędu. Gmina w ciągu 14 dniu poinformuje o wymaganej kwocie. Po dokonaniu wpłaty gmina w ciągu 30 dni wyda zaświadczenie potwierdzające spłatę należności.

Zgodnie z ustawą opłata za użytkowanie wieczyste jest wstrzymana do końca lutego 2020 roku. Czyli nie ma potrzeby uiszczania jej w tym roku. Uff…


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *