5 stereotypów dotyczących najmu

Opublikowane przez marta w dniu

W co inwestować?

Szukając rozwiązań na pomnażanie swoich funduszy inwestorzy kupują lokale mieszkalne na wynajem. Na pierwszy rzut oka, wydaje się to być lepszym zaangażowaniem kapitału niż przeciętna lokata bankowa. Nie zawsze jednak jest to samograj…

Najemcy nie mieszkają tylko  w centrum.

Jak kupować mieszkanie to tylko w centrum, bo przynosi najlepsze dochody. Często inwestorzy zapominają, że ścisłe centrum, to większa kwota wydana na zakup lokalu, ale nie koniecznie przekłada się to proporcjonalnie na kwotę najmu. Czasami lepiej kupić lokal taniej, w dzielnicy ościennej, niż przepłacać za mieszkanie w ścisłym centrum. Ważny jest tutaj czas dojazdu do centrum, niekoniecznie sam środek miasta.

Rodzaj najmu.

Uważa się, że najem krótkoterminowy jest bardziej opłacalny niż najem długoterminowy. Może to być błędne wrażenie. Przy kalkulacji takiej inwestycji zapomina się o kosztach dodatkowych takich jak sprzątanie, opłata za Internet, czy większe zużycie wody przez mieszkańców. Do tego dochodzi czas na zarządzanie kalendarzem, pilnowanie ratingu na portalach itp. Taka usługa prowadzona przez specjalistyczne agencje to koszt 25-30% z miesięcznego najmu mieszkania. Tutaj skala ma znaczenie – im więcej mieszkań mamy w ten sposób zarządzanych, tym bardziej jest to opłacalne; niekoniecznie sprawdzi się przy jednym czy dwóch mieszkaniach.

Wiarygodność najemcy.

Uwiarygodnienie przyszłego najemcy przez zaświadczenie z pracy. Fakt, że dziś ktoś ma pracę, to nie znaczy, że jutro nie może zmienić jej lub zostać jej pozbawiony. Ważnym jest żeby osoba była zaradna i umiała szybko zareagować w takiej sytuacji. Należy oczywiście być w dobrym kontakcie z właścicielem lokalu. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie wywiadu z przyszłym lokatorem, aby móc wyłapać tego typu niuanse przed podpisaniem umowy.

Bańka finansowa.

Teraz jest dobry czas na kupno mieszkania. Nie należy zapominać, że 10 lat temu pękła bańka na rynku nieruchomości. Obecnie obserwatorzy bardzo dokładnie śledzą przebieg wzrostu cen mieszkań w Polsce, porównując go z sytuacją sprzed dekady. NBP w swoim raporcie wskazuje, że ofertowe ceny mieszkań rynku wtórnego  w Warszawie wzrosły w porównaniu z tym samym okresem w 2017 roku średnio o 462 PLN na metrze. Wydaje się, że w branży nieruchomości panuje duży optymizm w porównaniu z chłodnymi kalkulacjami finansistów. Dlatego z bogatej oferty rynku mieszkaniowego trzeba wybierać uważnie,  pamiętając, żeby nie przepłacać. Pytanie, czy wciąż jest dobry czas na kupowanie mieszkań, pozostaje otwarte.

 Żyć z nieruchomości.

Życie rentiera jest łatwe miłe i przyjemne. Aby zostać rentierem trzeba mieć nerwy ze stali, umiejętności negocjacyjne, optymizm wypisany na twarzy i księgowość oraz prawo w małym palcu. A potem można leżeć na tej wymarzonej plaży i wygrzewać się w słońcu. Czego Wam życzę.

5 stereotypów dotyczących najmu

Kategorie: Inwestycje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *