Wynajem mieszkania studentom– pytania i odpowiedzi.

Opublikowane przez marta w dniu

Czy wynajem mieszkania na pokoje jest opłacalne?

Jeżeli mieszkasz w dużym, akademickim mieście z łatwym dostępem do rynku pracy, wynajem mieszkania na pokoje może być pomysłem inwestycyjnym dla Ciebie. Metr kwadratowy większego mieszkania jest tańszy niż metr kwadratowy kawalerki. Kawalerkę w Warszawie średnio można kupić za 300 000 PLN, natomiast mieszkanie 4 pokojowe na Ursynowie w bloku blisko uczelni to wydatek rzędu 600 000 PLN. Kawalerkę wynajmiesz za około 1 800  – 2 100 PLN natomiast pojedynczy pokój w mieszkaniu w zakresie 800  – 1100 PLN w zależności od standardu. Po ewentualnej reorganizacji pomieszczeń można wygospodarować dodatakowy pokój dla kolejnego najemcy, lub część wspólną podnoszącą standard lokalu. Urządzenie takiej nieruchomości również jest mniej kosztowne niż luksusowe mieszkanie dla wymagających najemców.

Kim jest najemca mieszkający w pokoju?

Studenci coraz częściej podejmują studia w trybie zaocznym i wieczorowym. Oznacza to, że sami zarabiają na swoje utrzymanie, a uczelnia jest dodatkiem do pracy. Dużo przebywają poza domem krążąc między pracą a szkołą. Studenci zagraniczni są również odpowiednią grupą docelową. Tutaj warto stworzyć ofertę anglojęzyczną. Często po skończeniu studiów najemcy wynajmują pokój, ponieważ nie mają jeszcze stałych partnerów, a w związku z tym potrzeby powiększania przestrzeni mieszkalnej.
W przypadku studentów zaczynających studia dzienne to często rodzice są sponsorami lokum; oznacza to że to właśnie od nich można wymagać odpowiednich zabezpieczeń prawnych, co poprawia bezpieczeństwo najmu.

W co zaopatrzyć mieszkanie z pokojami na wynajem?

Każdy pokój sypialny powinien mieć osobne wejście. Kuchnia powinna być urządzona całkowicie. Posiadać stół, krzesła, sprzęt AGD oraz naczynia, sztućce, szklanki, noże, miski, garnki czy kosz na śmieci. Odkurzacz, mop, szczotka i zmiotka to również podstawy dobrego wyposażenia mieszkania – zasadniczo mieszkanie powinno być wyposażone we wszystkie sprzęty, jakie mogą być używane przez lokatorów, warto więc pamiętać również o suszarce na ubrania, żelazku czy desce do prasowania.
Podstawowym pytaniem, jakie zadają przyszli młodzi najemcy jest pytaniem o dostęp do internetu. W dzisiejszych czasach to podstawa – niezbędne jest więc zapewnienie w mieszkaniu szerokopasmowego dostępu do sieci. Oczywiście koszty internetu pokrywają najemcy w ramach płaconego czynszu.

Jakie są trudności przy wynajmie pokojów?

Po pierwsze taki najem jest bardziej czasochłonny:

  • rozmawia się z 3-5 najemcami zamiast z jednym.
  • większa rotacyjność w pokojach oznacza konieczność częstszego wystawiania mieszkania na rynek

Po drugie niezbędne są umiejętności mediacyjne:

  • najemcy mogą mieć między sobą problemy, które wymagają od właściciela umiejętności mediacyjnych. Często mogą one dotyczyć kąpieli w hektolitrach wody, bądź uszkodzenia sprzętu w mieszkaniu i brak winnego.

Po trzecie finanse:

  • czynsz trzeba odprowadzić do spółdzielni, niezależnie od liczby mieszkańców oraz terminowości wnoszonych przez nich opłat
  • pilnowanie, przypominanie i dbanie o ten aspekt jest dosyć uciążliwy.

Natomiast podstawą dobrego najmu tak, jak w przypadku pary czy rodziny jest personalny kontakt z najemcą oraz rzetelna umowa najmu. Powodzenia!

Kategorie: Inwestycje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *