Ubezpieczenie nieruchomości na wynajem

Opublikowane przez marta w dniu

Już na etapie remontu lub adaptacji lokalu należy pomyśleć o wykupieniu odpowiedniej polisy. Oczywiście, jeżeli kupno nieruchomości zostało wspomożone kredytem, ubezpieczenie jest obowiązkowe. Wtedy zazwyczaj właściciel wykupuje podstawowy pakiet. Warto jednak pochylić się nad dobraniem odpowiednich parametrów ubezpieczenia, tak aby jak najlepiej spełniało indywidualne oczekiwania właściciela.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia?

Przy wyborze polisy oprócz wysokości składki, należy wziąć pod uwagę nie tylko ochronę murów od ognia i innych zdarzeń losowych, ale też stałe i ruchome elementy wyposażenia takie jak RTV/AGD czy meble. W tym wariancie mury i sprzęt zostaną ubezpieczeone od kradzieży, dewastacji, stłuczenia czy pękania mrozowego. Ale przedmiotem ubezpieczenia mogą być też lokatorzy. W tym przypadku można wykupić OC w życiu prywatnym, OC najemcy, NNW czy pakiet assistance.

Cena polisy

Składka polisy jest obliczana na podstawie zdefinowanego zakresu ochrony, sumy ubezpieczenia, lokalizacji (w tym kondygnacji) i posiadanych zabezpieczeń własnych takich jak domofon, monitoring czy zabezpieczenia okien. Mieszkanie na parterze będzie obarczone innym ryzykim niż lokal na 4. piętrze w 10. piętrowym bloku. Inaczej patrzy się też na drzwi antywłamoaniowe typu „Gerda”, a inaczej na drzwi ze zwyczajnymi zamkami. Warto więc zwrócić uwagę na zabezpieczenia we własnym zakresie na etapie remontu czy adaptacji nieruchomości.

Szkoda i co dalej?

Kiedy szkoda nastąpi należy ją jak naszybciej zgłosić do  ubezpieczyciela. W zależności od Ogólnych Warunków Ubezpieczenia jest to między 2 – 7 dniami od zdarzenia. Do dyspozycji mamy cały wacharz możliwości powiadomienia o szkodzie: infolinia, e-mail, formularz czy tradycyjny list. Czym dokładniej szkoda zostanie opisana, tym skuteczniej zostanie sprawa rozwiązana.

Warto zadbać o przesłanie dokumentów związanych z daną szkodą takich jak:

  • faktury zakupu zniszczonych przedmiotów,
  • udokumentowane koszty związane z zabezpieczeniem i ratowaniem ubezpieczonego mienia,
  • udokumentowane koszty związane z uprzątnięciem pozostałości po szkodzie,
  • protokół powypadkowy wydany przez odpowiednie służby,
  • własny wykaz strat,
  • w przypadku szkód kradzieżowych – kopia zawiadomienia o wszczętym dochodzeniu przez policję.

Ubezpieczyciel w ciągu 7 dni przeprowadza postępowanie ustalające stan faktyczny zdarzenia. Zazwyczaj wypłata odszkodowania następuje w ciągu 30 dni od zgłoszenia szkody.

Kategorie: Budżet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *