Mieszkanie na wynajem, na co zwrócić uwagę?

Opublikowane przez marta w dniu

5 rzeczy o których trzeba pamiętać przy wynajmie mieszkania

Okres wakacyjny to dobry moment nie tylko na remont mieszkania, ale też na przeprowadzkę. Dłuższy dzień dający więcej energii na zmiany, opustoszałe miasto i brak korków czyli więcej luzu, to tylko niektóre argumenty „za” do tego, żeby pomyśleć nad zmianami w swoim życiu.

Mogą one się wiązać właśnie ze zmianą mieszkania. Może obecne jest już za ciasne, za głośne, albo po prostu czas na zmiany.
Początek wakacji daje czas na niespieszne znalezienie idealnego mieszkania, zanim od połowy sierpnia zacznie się okres studenckich łowów, co utrudni znalezienie wymarzonego lokalu w odpowiedniej okolicy i cenie.

Pierwszy krok – czyje jest mieszkanie?

W pierwszej kolejności należy się upewnić, że mieszkanie na wynajem należy faktycznie do właściciela. W tym celu warto poprosić o wypis z księgi wieczystej i porównać dane zamieszczone w dokumencie z danymi w umowie. Często właściciel udziela pełnomocnictwa innej osobie. W tym przypadku pełnomocnik powinien okazać umocowanie od właściciela, najczęściej w formie aktu notarialnego.

Umowa najmu okazjonalnego.

Aby umowa najmu okazjonalnego była ważna, należy dołączyć do niej akt notarialny, w którym najemca zobowiązuje się do opuszczenia lokalu i wskazuje inny adres pod który może się wyprowadzić. Należy pamiętać, że właściciel alternatywnego mieszkania, również musi wyrazić zgodę na piśmie. Doświadczenie podpowiada, że koszty aktu przejmuje właściciel lub dzielone są na pół. Wynika to z faktu, że to właścicielowi bardziej zależy na ważnej umowie niż wynajmującemu ze względu na ważność prawną takiej umowy.

Zapisy w dokumencie mieszkania na wynajem.

Prawa i obowiązki najemców i właścicieli wynikają bezpośrednio z umowy o „Ochronie prawach lokatorów”. W interesie obydwu stron należy doprecyzowanie w umowie najmu takich elementów jak: malowanie ścian, naprawa drobnych usterek. Dobrze też jest przedstawić draft umowy przyszłemu najemcy wcześniej, aby mógł zapoznać się z nią w spokoju oraz przygotować odpowiednie dokumenty. Skróci to czas obydwu stron i zaoszczędzi niepotrzebnych nieporozumień.

Dane teleadresowe.

Koniecznie w umowie powinny się znaleźć dane adresowe najemcy i wynajmującego, w tym adres korespondencyjny, numer telefonu (należy podać numer prywatny, a nie służbowy), adres e-mail oraz imię i nazwisko wraz z numerem telefonu i adresem e-mail do osoby bliskiej. To ważne, ze względu na nagłe, nieprzewidziane awarie, czy problemy z płatnościami.

Protokół zdawczo-odbiorczy.

Ostatnia rzecz to sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego jako zabezpieczenia interesów obydwu stron. Dzięki temu najemca wie jaki jest stan liczników w momencie najmu mieszkania oraz może zgłosić wszystkie usterki jakie zauważył w momencie podpisywania umowy. To bardzo ważny moment, żeby sprawdzić, czy wszystkie sprzęty AGD i RTV są sprawne, czy nie ma uszkodzeń podłogi, szafek ect. Takie informacje należy wnieść do protokołu. Dobrze jest też zrobić zdjęcia mieszkania i podpisać się na nich. Właściciel mieszkania powinien poinformować o wszystkich drobnych mankamentach, aby potem nie było nieporozumień. Więcej o protokole jest we wpisie Protokół zdawczo-odbiorczy.

Wakacje często są momentem w życiu, kiedy podejmujowane są decyzje o zmianach. Może warto zmienić mieszkanie na bardziej słoneczne, na większe w podobnej cenie, albo w innej lokalizacji.
Nie trzeba bać się zmian, warto mądrze podążać za skrystalizowanymi potrzebami i zmieniać różne aspekty swojego życia – na przykład mieszkanie.

mieszkanie na wynajem

Kategorie: Inne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *