Protokół zdawczo-odbiorczy, a zarządzanie najmem

Opublikowane przez marta w dniu

Protokół zdawczo – odbiorczy czyli o czym trzeba pamiętać przy zarządzaniu najmem mieszkań w Warszawie.

Warto przygotować się zarówno do przekazania jak i odbioru mieszkania przez najemcę. Oprócz dobrze przygotowanej umowy należy załączyć protokół zdawczo-odbiorczy. Nie tylko wymaga tego Ustawa o ochronie praw lokatorów, ale też interes najmującego.

Po podpisaniu protokołu, wszystkie usterki są zaakceptowane przez najemcę. Rzetelnie sporządzony w dwóch kopiach dokument powinien zawierać następujące informacje:

•             Dane adresowe lokalu ze wskazaniem na umowę najmu

•             Dane wynajmującego i najemcy

•             Stan liczników – posłuży on potem do wyliczeń należności za media

•             Ilość przekazywanych kompletów kluczy i pilotów – z wyszczególnieniem kluczy do piwnicy, skrzynki pocztowej, bramy etc.

•             Dokumentację fotograficzną stanu mieszkania zrobioną przy najemcy, w tym zużycie instalacji i sprzętu. Dobrze obfotografować uszczerbiony stół, porysowany blat kuchenny etc.

•             Inwentaryzacja wraz z opisem zużycia elementów wyposażenia mieszkania

•             Stan zużycia ścian, drzwi, okien, glazury, frontów, oświetlenia etc.

•             Należy dodać też miejsce na ewentualne dodatkowe uwagi

•             Data i podpis obydwu stron pod protokołem

Czy protokół jest konieczny?

Protokół zdawczo – odbiorczy jest potrzebny przy odbiorze mieszkania od ostatniego najemcy. Należy uwzględnić stan liczników, stan zużycia mieszkania oraz dokumentację foto. Porównując zdjęcia łatwiej jest ustalić i udowodnić szkody powstałe w czasie najmu. Łatwiej też jest rozmawiać z najemcą o potrąceniu z kaucji kwoty na naprawę.

Wynajem z głowy jako zespół profesjonalistów zajmujących się zarządzaniem mieszkań w Warszawie, uważa, że warto pochylić się nad tym dokumentem, bo zazwyczaj lokator nie widzi mankamentów w nowo wynajętym mieszkaniu, natomiast podczas oddawania kluczy często nie przyznaje się do wyrządzonych w trakcie najmu szkód.

Protokół zdawczo-odbiorczy, a zarządzanie najmem


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *