Legalny wynajem, czyli nie ryzykuj

Opublikowane przez marta w dniu

Zarządzanie wynajmem nieruchomości wiąże się z pewnymi formalnymi obowiązkami. W dalszej części opowiemy dlaczego nie opłaca się wynajmować mieszkania na czarno. Konsekwencje takiego postępowania mogą być mało przyjemne dla właściciela lokalu. Nie dość, że nie ma on podstaw, aby dochodzić swoich praw względem nieuczciwego najemcy to jeszcze fiskus może ukarać go grzywną, a nawet pozbawieniem wolności za brak odprowadzania należnego podatku.

Podstawą jest umowa

Ale od początku: dobrze przygotowana umowa najmu chroni interesy wynajmującego pod kątem prawdziwości danych najemcy – akt notarialny z informacją o alternatywnym lokalu mieszkalnym najemcy, definiuje czas najmu i termin płatności, niezbędny do uruchomienia procedury wymówienia najmu w przypadku zwłoki w regulowaniu czynszu oraz określa dodatkowe zobowiązania lub ograniczenia, np. zakaz palenia czy zakaz posiadania zwierząt w mieszkaniu.

Zdarza się, że osoby wynajmujące lokal doskonale orientują się w ustawie o ochronie praw lokatorów i świetnie wykorzystują przepisy do „legalnego” wynajmu mieszkania przez wiele miesięcy nie regulując czynszu.

Prawo polskie zdaje się bardziej sprzyjać najemcom niż właścicielom nieruchomości, dlatego też najem legalny i związany z nim obowiązek podatkowy staje się zabezpieczeniem przed nieuczciwymi najemcami.

Podatki i opłaty

W pierwszej kolejności należy wybrać formę rozliczania się z fiskusem wraz ze złożeniem odpowiednich deklaracji w US. Forma rozliczenia podatku – ryczałt 8,5%, skala podatkowa – 18%, 32%, bądź podatek liniowy. Warto pamiętać, że mądrze wybrana forma rozliczania się z fiskusem może pozwolić na optymalizację podatkową. Rozliczenie ryczałtowe sprawdza się przy nieruchomościach spadkowych, czy darowanych, które nie wygenerowały kosztów pozyskania, czy remontu. Podatek liniowy i skala podatkowa pozwalają z kolei na amortyzację poniesionych na nieruchomość wydatków.

Urząd Skarbowy

W sytuacji, gdy nieruchomość nie jest wynajmowana zgodnie z prawem (świadomie, lub nie), a właściciel chciałby działalność związaną z wynajmem zalegalizować – nic straconego.
Należy wówczas poinformować US o fakcie wynajmowania nieruchomości bez odprowadzania należnych podatków i, co istotne, wyrazić ‘czynny żal’. Wyrażenie ‘czynnego żalu’, nie zwalnia właściciela z obowiązku uregulowania podatków wraz z należnymi odsetkami, zamyka jednak fiskusowi drogę do ścigania za przestępstwo karno-skarbowe, a więc również uniemożliwia nałożenie kary.

Legalny wynajem, czyli o korzyściach

Kontrole skarbowe również te przeprowadzane w Warszawie do przyjemnych nie należą, więc niezdecydowanym na legalizację najmu warto przypomnieć, że z roku na rok wzrasta ilość donosów do urzędów skarbowych, a wzór donosu bez problemu można znaleźć w internecie.

wynajem z głowy

legalny wynajem


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *