Zarządzać najmem mieszkania samemu czy przez biuro?

Opublikowane przez marta w dniu

Często spotykam się z opinią że samodzielnie można zadbać o mieszkanie lepiej niż wyspecjalizowana firma. Wynika ona zazwyczaj z tego, że właściciele chcą mieć kontrolę nad całym procesem i obsługi najmem mieszkania począwszy od znalezienia najemcy, poprzez regularne pilnowanie wpłat czynszu, po trzymanie ręki na pulsie w sprawach związanych z administracją budynku. Często daje to poczucie dobrze spełnionego obowiązku i satysfakcji związanej z kontrolą inwestycji. Ale czy skórka jest warta wyprawki?

Obsługa najmu mieszkania w Warszawie

Coraz częściej jesteśmy ludźmi zabieganymi, goniącymi za czasem. Dodatkowe zobowiązania ad-hoc, powodują zawirowania w ustalonym rytmie dnia. Na przykład: najemca zgłasza problem do natychmiastowej naprawy – pojawiły się zacieki na suficie w wynajmowanym mieszkaniu lub sąsiadowi piętro niżej.
Właściciel zwalnia się z pracy, albo rezygnuje z zajęć na siłowni, aby przyjrzeć się zalanej ścianie w lokalu położonym w innej dzielnicy. Jest wczesne popołudnie, powoli ruch w mieście się zagęszcza, powrót na pewno będzie związany z przebijaniem się przez korki.
W międzyczasie przypomina sobie, że ubezpieczenie mieszkania wygasło w zeszłym miesiącu. Oczami wyobraźni widzi, negocjacje z sąsiadką z dołu lub z góry odnośnie pokrycia kosztów naprawy.
Może nie będzie to duży koszt, ponieważ naprawa leży w gestii spółdzielni – awaria mogła się przydarzyć w rurach w pionie budynku. Ale czy spółdzielni zależy na szybkiej naprawie?
Po sprawdzeniu stanu mieszkania i okolic właściciel wraca do domu i szuka w przepisach, kto ponosi odpowiedzialność za usterkę.
Po wyjaśnieniu kwestii odpowiedzialności należy zorganizować ekipę remontową. Kto powinien jej dopilnować? Ile będzie kosztował remont? Czy ekipa nie wykorzysta faktu naprawy ‘na cito’ i braku wiedzy właściciela w tej dziedzinie, aby policzyć więcej?

Firma wszystkim się zajmie

Bardzo często okazuje się, że koszty niejawne – stracony czas, nerwy, koszty dojazdu, zawyżone rachunki, niedopilnowane formalności, etc. po podsumowaniu stają się na tyle znaczące, że niewielka kwota przeznaczona na wynagrodzenie firmy zajmującej się profesjonalnym zarządzaniu najmem mieszkania w Warszawie staje się formą sensownego ‘ubezpieczenia od kłopotów’.
W ramach usługi oczekiwać można:
• Przelewu za wynagrodzenie z tytułu najmu bez konieczności comiesięcznego przypominania się najemcom,
• Bezproblemowej naprawy drobnych usterek w ramach ustalonej z właścicielem kwoty; wszelkie niezbędne wydatki powyżej założonego limitu są naturalnie konsultowane
• Korzystniejszych cen potencjalnych napraw i remontów oraz ich dopilnowania
• Przypominania o ubezpieczeniu nieruchomości lub jej ubezpieczenia w ramach usługi
• Regularnych opłat administracyjnych, w tym dbania o terminy płatności podatków lokalnych
• Regularnego rozliczania mediów
• Trzymania ręki na pulsie w sprawach dotyczących administrowania budynkiem

Wybór należy do Ciebie

Jeżeli więc cenisz swój czas i zależy Ci na profesjonalnemu zarządzaniu najmem mieszkania w Warszawie, rozważ przekazanie pałeczki specjalistom. W zamian zyskasz święty spokój i skupisz się na rozwoju w ulubionej dziedzinie. Nie warto być ekspertem od wszystkiego ;).

zarządzanie najmem mieszkań warszawa


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *