Zwierzęta w wynajmowanym mieszkaniu

Opublikowane przez marta w dniu

Czy pozwolić najemcy na trzymanie zwierząt w mieszkaniu? To jest częste pytanie, z którym można się spotkać przy wynajmie mieszkań. Do tematu trzeba podejść rozsądnie i rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”.

Zwierzęta w mieszkaniu

Należy odpowiedzieć sobie na następujące pytania: czy nasze mieszkanie jest odpowiednie dla zwierzaków? Mieliśmy kiedyś taki dylemat przy wynajmowanym mieszkaniu – kawalerce 23m² w Warszawie, kiedy jedna z par zapytała o możliwość trzymania psa dużej rasy. W tym przypadku dostali odmowę właśnie ze względu na wielkość mieszkania. Natomiast nie jest dla nas problemem, aby urzędował tam kot lub chomik. Kolejnym pytaniem, jakie należy sobie zadać jest pytanie o potencjalne szkody jakie w lokalu mogą wyrządzić zwierzaki. W przypadku kotów i psów zazwyczaj są to zniszczone meble czy tapicerka i hałasy na klatce schodowej. Czy możemy się przed tym zabezpieczyć?

Zabezpiecz się umową

Opieka nad mieszkaniem leży po stronie najemcy i przy podpisaniu umowy najmu mieszkania możemy zawrzeć klauzulę o posiadaniu ważnego ubezpieczeniu od zniszczenia mienia przez zwierzęta domowe – takie OC posiada większość towarzystw ubezpieczeniowych. Rozsądny najemca nie powinien mieć obiekcji w tej kwestii. Odpowiednio skonstruowana umowa z klauzulą kary umownej wraz z sankcjami finansowymi może dać nam prawo wypowiedzenia umowy w przypadku łamania ustalonych zasad (na przykład skarg sąsiadów na brudną klatkę schodową bądź nieprzestrzeganie regulaminu wspólnoty mieszkaniowej). Możemy też podnieść kaucję oraz odpowiednio zabezpieczyć meble przed zniszczeniem np. sofę przykryć narzutą, zarządzać zakupu drapaka dla kota.

Odpowiedzialność właściciela, nie najemcy

Należy pamiętać, że według Kodeksu Cywilnego to właściciel ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzę, a nie wynajmujący. Przede wszystkim warto porozmawiać z przyszłym najemcą w jaki sposób będzie dbał o mieszkanie i jak będzie wyglądało postępowanie w przypadku naprawy szkód. Dzięki zwierzętom w mieszkaniu, wynajmujący czują się „jak w domu”, co może mieć wpływ na długość pobytu w lokalu jak i opiekę nad mieszkaniem. Ostateczna decyzja o zgodzie na zwierzęcego lokatora należy do właściciela mieszkania.

opieka nad mieszkaniem warszawa


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *